Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Čtyři vědecké projekty dostanou z EU přes 2 miliardy

Dne 27. listopadu 2009 zveřejnil server ceskenoviny.cz článek "Čtyři vědecké projekty dostanou z EU přes 2 miliardy".

Čtyři české výzkumné projekty si z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace rozdělí téměř 2,4 miliardy korun. Peníze na výzkum dostanou v první vlně Technická univerzita v Liberci, Vysoké učení technické v Brně, Ústav přístrojové techniky Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo školství, které dotaci schválilo. Mezi další uchazeče úřad ještě rozdělí čtyři miliardy.    "Obdrželi jsme celkem 44 žádostí, ze kterých bylo vybráno osm nejlepších. Podpora byla zatím definitivně schválena prvním čtyřem projektům, mezi zbývající rozdělíme ještě čtyři miliardy korun," uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Miroslava Kopicová.

Na prvním místě se podle ministerstva v celkovém hodnocení umístil projekt Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně na vybudování výzkumného centra nových technologií ve strojírenství - NETME Centre. Získal dotaci 767,5 milionu korun. "Centrum se bude zabývat především výzkumem a vývojem nových technologií a zařízení v mnoha odvětvích, od leteckého průmyslu až po ochranu životního prostředí," uvedl vedoucí projektu Petr Stehlík. Vědci budou podle něj zkoumat nejen věci související například s bezpilotními letouny, ale například i nejvhodnější způsoby úspory energie při praní prádla ve velkém množství. "O spolupráci již předběžně projevilo zájem více než 50 národních a nadnárodních firem," dodal Stehlík v tiskové zprávě.

Zhruba 360 milionů korun získal z evropského programu Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně, který se specializuje na výzkum v oblasti ochrany zdraví zvířat.

Technická univerzita v Liberci získala podporu v hodnotě přes 800 milionů korun na vybudování špičkově vybaveného výzkumného centra zaměřeného především na výzkum nanotechnologií. Projekt připravuje vysokoškolský Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, který liberecká univerzita nedávno založila. Moderní komplex laboratoří bude sloužit pro technické obory a výzkum v oblasti nanotechnologií a nanomateriálů. Areál vyroste v blízkosti Studentského náměstí na nevyužívaných pozemcích a částečně nahradí i nevyhovující budovy. Výstavba sedmipodlažního komplexu přijde podle prorektora Zdeňka Kůse zhruba na půl miliardy korun. Další peníze jsou určeny na vybavení areálu, který musí být v budoucnu zcela soběstačný a na svůj provoz si musí vydělat. "Předpokládáme, že pokud vše půjde dobře, mohla by výstavba začít příští rok na jaře," řekl ČTK již dříve Kůs.

Přes 400, téměř 433 milionů korun, dostanou z EU aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Ty se budou zabývat například konstrukcí moderních vědeckých přístrojů a vývojem nové diagnostické metody v medicíně.

15.1.2010 2:01:45 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load