Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Mladá fronta DNES: Obří výzkumné centrum začnou stavět již letos

Dne 10. května 2010 vyšel v libereckém vydání Mladé fronty DNES článek o jednom z projektů, podpořených z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

Již letos se začne stavět v areálu liberecké Technické univerzity výzkumné centrum pro nanomateriály. Jde o největší investici v historii školy. Do čtyř let vznikne komplex plný nejmoderněji vybavených laboratoří. Nyní univerzita vypsala veřejnou soutěž na dodavatele stavby.

„Na projekt jsme získali dotaci ve výši 800 milionů korun z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Termín dokončení je stanoven do čtyř let,“ informuje rektor univerzity Zdeněk Kůs.

Jeho významnou součástí je vybudování nové budovy poblíž moderního rektorátu ve stráni nad zoologickou zahradou. Cena stavby je 450 milionů korun, zbytek peněz půjde na vybavení laboratoří. „Je to nejvyšší částka v historii, kterou univerzita zaplatí,“ upozorňuje. Zakázka je vypsaná od minulého týdne formou výběrového řízení. Termín pro podání nabídky je do 22. června 2010.

„Nepůjde o žádné losování, ale o otevřenou soutěž. Každý, kdo nabídku přinese do termínu a splní naše podmínky, bude do ní zařazen,“ objasňuje Kůs. Předpokládá, že se přihlásí i firmy z okolních zemí. „Mezi rozhodující kritéria patří především cena, za kterou ji firma postaví a termín dodání,“ vysvětluje. Podle kritérií nastavených ministerstvem školství musí stavbu budovy dokončit do dvou let. „Za každý den prodlení zaplatí dodavatel nemalé penále,“ upřesňuje Kůs.

Základním požadavkem je, aby firma prokázala, že už má s podobnými stavbami zkušenosti. Moderní komplex laboratoří má sloužit hlavně technickým oborům specializujícím se na nanotechnologie a pokročilé strojírenství. „Chceme navázat spolupráci s průmyslem, který proběhne na komerční bázi. Projekt si za čtyři roky, kdy skončí jeho financování ze státních zdrojů, musí na sebe vydělávat. Na zaměstnance i na nové přístroje,“ míní. Ročně sto až sto padesát milionů korun. V laboratořích má pracovat osmdesát až sto lidí.

1.7.2010 4:07:43 - aktualizováno 14.7.2010 10:07:40 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load