Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Peníze na obří laboratoř v Brně získáme, věří vědci

12. června 2009 uveřejnila Mladá fronta Dnes informace k projektu CESLAB

Akademie věd pokročila ve snaze vybudovat v Brně Středoevropskou synchrotronovou laboratoř (CESLAB). Expertní skupina vědců v květnu potvrdila, že předpokládané náklady na provoz laboratoře nepřekročí půl miliardy korun. Ministerstvo školství přitom CESLAB v říjnu minulého roku nepodpořilo v žádosti o peníze z evropského operačního programu. Podle něj byl projekt finančně a časově příliš rizikový.

"Mezinárodní poradní panel nyní potvrdil naši finanční analýzu o roční provozní náročnosti synchrotronu. Nejde o jednu a půl miliardy korun, jak tvrdilo ministerstvo, ale o zhruba 18 milionů euro, tedy asi půl miliardy, což je zásadní rozdíl," vysvětlil nynější posun vedoucí projektu Stanislav Kozubek. Organizátoři chtějí letos v říjnu požádat o peníze sami bez podpory ministerstva. "Postoj ministerstva neznamená, že bychom ztratili možnost dále soutěžit o podporu z evropských fondů, připravenost projektu je rozhodně na velmi vysoké úrovni," řekl Kozubek. V souboji o evropské peníze se mimo jiné utká s šesti jinými projekty, které ministerstvo podpořilo.

Akademie věd chce v laboratoři vybudovat obří urychlovač částic. Používali by ho vědci z České republiky, ale i ze střední a východní Evropy. Nové pracoviště má přispět ke zkvalitnění výzkumu v oblasti věd o živé přírodě a materiálových věd.

23.6.2009 10:06:45 - aktualizováno 13.7.2009 10:07:26 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load