Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

PRÁVO: Projekty Západočeské univerzity usilují o evropské peníze

Dne 11. 2. 2010 vyšel v regionálním vydání deníku Právo pro Plzeňský kraj článek Svatavy Hernandezové.

Pět projektů Západočeské univerzity v Plzni na konci ledna postoupilo do druhého kola soutěže o finance z programu Výzkum a vývoj pro inovace. Jedná se o pětici projektů vývojových center, které v Plzni do roku 2015 zajistí pět set pracovních míst pro vědce a výzkumníky.
Podle slov prorektora Františka Ježka zmíněné projekty představují úhrnnou částku ve výši tří miliard korun.
„Do konce června bude definitivně rozhodnuto, kdo a kolik peněz dostane a v září, říjnu by tu už mohly případně být první finance," uvedl s tím, že finanční prostředky by byly určeny zejména do přístrojového vybavení a jen částečně do výstavby nových objektů.
Projdou-li projekty do finále, vzniknou v plzeňském regionu čtyři tzv. centra exelence a jedno evropské centrum exelence, která by měla odhadem přinést pět set nových pracovních míst ve výzkumu a vývoji.

Více vědců do regionu

Všechny úspěšné projekty jsou přitom zacíleny nejen na zvýšení počtu vědců v regionu, ale především na konkrétní pomoc regionálním firmám.
Největším podaným projektem je projekt Nové technologie pro informační společnost, který předložila Fakulta aplikovaných věd. Cílem je vybudovat tzv. výzkumné evropské Centrum exelence za více než miliardu korun. Předpokládá výstavbu nové budovy, kde najdou uplatnění na dvě stovky pracovníků, z toho bude 65 nových míst.
Centrum přitom předpokládá evropskou spolupráci na pěti výzkumných programech. Naproti tomu nejmenším projektem s nejmenším 270tisícovým rozpočtem bez nutnosti stavebních investic je vybudování vysokoteplotní energetické jednotky - Rankinův cyklus 700 oC, kde bude zaměstnáno 25 osob.
„Projekty by měly být hotovy do roku 2015. Všechny objekty přitom budou v prostoru Zeleného trojúhelníku ZČU na Borech v blízkosti svých mateřských fakult," doplnil prorektor.

28.4.2010 4:04:01 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load