Rozhodnutí o poskytnutí státní dotace ze státního rozpočtu ve výši 800 milionů korun pro projekt Technické univerzity v Liberci VAVPi dnes převzali na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR rektor TUL Vojtěch Konopa a prorektor TUL Zdeněk Kůs. Rektor Konopa zároveň podepsal předávací protokol o poskytnutí této dotace určené na výstavbu a vybavení nového areálu v blízkosti Studentského náměstí. V nejbližších dnech požádá univerzita o uvolnění první části dotace ve výši zhruba 90 milionů korun.
Liberecká univerzita uspěla se svojí žádostí v rámci evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. O peníze z programu se ucházelo několik desítek projektů, podporu ministerstva školství zatím dostalo jen osm z nich. Předávací protokol podepsal dnes rektor TUL jako první. "Je to velký úspěch a zároveň uznání pečlivé přípravy projektu," řekl při předávání protokolu vrchní ředitel řízení operačních programů EU při MŠMT Jan Vitula. Zdůraznil zároveň, že realizace projektu bude pečlivě sledována a kontrolována.
Díky dotaci vyroste v blízkosti Studentského náměstí v areálu univerzity nový objekt -budova "L" - se špičkově vybavenými laboratořemi. Podle rektora TUL Vojtěcha Konopy univerzita projekt pečlivě připravovala zhruba tři roky. Na úspěšnou realizaci se připravila také tím, že už 10. února zřídila svůj druhý vysokoškolský ústav s názvem "Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. "K tomu, abychom se mohli ucházet o grant na tento projekt, jsme museli podle požadavků zřizovatele vytvořit mimo jiné takovou strukturu, aby mohl projekt vést samostatné účetnictví, zajišťovat náplň práce a samostatně jednat s podniky o případné spolupráci. To bychom nebyli schopni bez instituce typu vysokoškolského ústavu zvládnout“, zdůvodnil zřízení ústavu Konopa.
Realizace projektu bude podle prorektora Zdeňka Kůse velmi náročná. Po určité době se bude muset totiž osamostatnit a být schopen si na sebe vydělat. "Je to projekt, který v první čtyřleté fázi staví a pořizuje vybavení a zároveň nabíhá jeho výzkumná činnost. Po čtyřech letech si bude muset na sebe vydělávat - nejen na zaměstnance, ale i na nové přístroje. Odhadem bude muset získat zhruba 100 až 150 milionů z různých zdrojů ročně", uvedl Kůs.
Moderní komplex laboratoří v budově "L" bude sloužit pro technické obory a výzkum v oblasti nanotechnologií a pokročilého strojírenství. Výstavba sedmipodlažního komplexu přijde podle prorektora Kůse zhruba na půl miliardy korun. Další peníze jsou určeny na vybavení areálu. O uvolnění první části dotace ve výši zhruba 90 milionů korun požádá univerzita v nejbližších dnech s tím, že proinvestovat je musí do šesti měsíců.
"Můžeme za ně nakoupit přístroje a v rámci vysokoškolského ústavu začít s výzkumem a vědeckou prací. Po dostavbě budovy "L" budou přístroje přemístěny do nových laboratoří“, upřesnil Kůs.
Začátkem roku vypíše univerzita výběrové řízení na dodavatele stavby.
Pokud vše půjde dobře, mohlo by se podle rektora TUL Konopy začít stavět příští rok na jaře.
K budově laboratoří by měla v budoucnu přibýt ještě další budova "G".
Přestěhovala by se do ní hlavně fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, která dnes působí v několika budovách. Výstavba objektu za zhruba půl miliardy je také připravena a podle Zdeňka Kůse čeká na územní rozhodnutí. Pak bude možné požádat o evropské dotace.
Chystaná výstavba nových budov je největší investiční akcí v padesátileté historii liberecké univerzity. Cílem projektu je zlepšit podmínky pro výzkum a vývoj, ale také pro studium a pro další rozvoj univerzity.
Tiskovou zprávu naleznete také na internetové adrese: http://tuni.tul.cz/clanek/4407/