Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Super počítačové centrum

11. června 2009 uveřejnila ČT1 v relaci Události v regionech reportáž Jany Dronské o unikátním projektu super počítačového centra v Ostravě

Moderátor

Super počítačové centrum, které má vyrůst v˙Ostravě, získalo další partnery. Kromě města dá téměř 10 milionů i kraj. K univerzitám MS kraje se nově připojilo také VUT v˙Brně. Možnosti nejvýkonnějšího počítače v˙zemi chce využít i řada firem. Zatím ale není jasné, jestli se univerzitám podaří získat potřebné 2 miliardy korun.

 Jana DRONSKÁ, redaktor, Ostrava:

Unikátní projekt super počítačového centra zajímá stále více institucí a firem. Ostrava má totiž šanci stát se počítačovou vědeckou jedničkou v˙zemi. Novým partnerem tří MS univerzit se stalo VUT v˙Brně.

 Ivo VONDRÁK, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava:

To, že se k˙nám hlásí další Akademické instituce, zvyšuje tu šanci se udržet. Protože se navyšuje to, čemu se říká ta kritická masa těch vzdělaných lidí.

 Redaktor:

Centrum umožní výpočty, které by běžnému počítači trvaly měsíce. Bude umět například řídit dopravní zácpy, zdokonalit možnosti průmyslu i medicíny a předpovídat rozsah povodní nebo šíření nebezpečných látek.

 Zdeněk NYTRA, ředitel HZS MS kraje:

Začne pršet nebo hrozí nějaké protržení hráze a my díky tomu programy by jsme měli třeba hodinový náskok před tou vodou.

 Redaktor:

V˙super počítačovém centru má pracovat 200 lidí včetně pedagogů, studentů a zahraničních vědců. Zabere několik budov. Peníze slíbilo město Ostrava i kraj.

 Reportér:

Super počítačové centrum zatím získalo zhruba 20 milionů korun. Náklady na jeho vybudování ale přesáhnou 2 miliardy. Ty bude nutné získat z˙EU. Podle ministerstva školství má ostravský projekt šanci uspět. Dostal se mezi 6 vybraných.

 Jan VITULA, ředitel sekce Operační programy EU, ministerstvo školství:

Pakliže uspěje i v˙tom konečném výběru, který by měl proběhnout do konce roku, tak by měl být příští rok předložen na Evropskou komisi.

 Redaktor:

Představitelé regionu se ale obávají, že na Ostravu se nedostane. A požádali o pomoc vládu a Evropskou komisi.

 Jaroslav PALAS /ČSSD/, hejtman MS kraje:

Většina finančních prostředků, které se týkaly vědy a výzkumu, skončily v˙Praze a nikoli v˙Ostravě. A my si přejeme, aby se ty finanční prostředky rozdělovaly rovnoměrně.

 Redaktor:

Ostravský super počítač se má stát součástí mezinárodní sítě. Jeho výstavba by měla začít už v˙příštím roce.

23.6.2009 10:06:27 - aktualizováno 13.7.2009 10:07:02 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load