Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Josef Dobeš: S eurokomisařem Hahnem jsme se shodli na nutnosti další podpory výzkumu a vývoje

Praha, 22. března 2012 – Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš shrnul na dnešním brífinku výsledky z jednání s eurokomisařem pro regionální rozvoj Johannesem Hahnem. Hlavními tématy setkání byly aktuální situace v realizaci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) a stav příprav budoucího programového období po roce 2014 v oblastech vzdělávání, výzkumu, vývoje a inovací.

„S eurokomisařem Hahnem jsme se shodli, že OP VaVpI je zcela zásadním programem pro oblast výzkumu a vývoje v České republice. Z celkového balíku 60 miliard korun na vědecko-výzkumné projekty je dnes schváleno téměř 90% finančních prostředků. Nyní nastal čas peníze proplácet, projekty dotáhnout a zajistit jejich udržitelnost do budoucna,“ řekl k dnešnímu jednání ministr Josef Dobeš.

V rámci OP VaVpI jsou finanční prostředky převážně investičního charakteru směřovány do projektů výstavby špičkových vědecko-výzkumných center, do nákupu unikátních technologií a zařízení. S tím je spojena také nabídka stovek pracovních míst pro vysoce kvalifikované odborníky ze zahraničí i z ČR a možnosti zapojit je do špičkových mezinárodních projektů. „Pokud stále hovoříme o úniku mozků do zahraničí, program OP VaVpI je onou brzdou tohoto trendu. Je to program, který má jednoznačný přínos pro budoucí konkurenceschopnost země a jeho úspěch musí být naší prioritou,“ sdělil dále k výsledkům setkání ministr školství Josef Dobeš.

Komisař Hahn vyzdvihl úspěšnou spolupráci s vedením OP VaVpI, která má přímý dopad na aktuální stav implementace programu, především úspěch odblokování tzv. velkých projektů. Tyto projekty za celkem více než 21 miliard korun jsou v současnosti již realizovány a budou dokončeny do roku 2015. Johannes Hahn potvrdil české straně, že stěžejní otázkou úspěchu OP VaVpI je nastavení efektivního řídícího a kontrolního systému.

Důležitým bodem jednání bylo také téma zajištění udržitelnosti velkých výzkumných center v rámci OP VaVpI. MŠMT v této oblasti připravilo návrh Národního programu udržitelnosti, který by měl mj. zajistit případné dofinancování části provozních výdajů a části reinvestic projektů. Tento program je v současnosti ve stádiu zapracování připomínek od Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.

Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer PR a komunikace OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
radek.melichar@msmt.cz
tel.:  234 811 565
23.3.2012 8:03:34 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load