Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Ministr školství Fiala se zúčastnil položení základního kamene superlaserového centra

Praha, 9. října 2012 - Za účasti premiéra Petra Nečase, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy, předsedy AV ČR Jiřího Drahoše, biskupa Václava Malého a dalších významných hostů dnes proběhlo oficiální položení základních kamenů špičkového vědecko-výzkumného komplexu projektu ELI (Extreme Light Infrastructure), které vyroste ve středočeských Dolních Břežanech za téměř 7 miliard korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

Prestižní projekt ELI je výsledkem spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí EU. Nedaleko Prahy tak bude stát jedna ze tří částí infrastruktury s názvem ELI Beamlines – nejvýkonnější laser světa a Česká republika bude mít na starosti vývoj pilíře ELI "věda vysokoenergetického paprsku". Další dvě velká vědecká centra s odlišným zaměřením postaví Evropská unie v Maďarsku a Rumunsku (projekty Attosecond a Photonuclear). Pro Českou republiku projekt představuje jedinečnou příležitost umístění velké mezinárodní výzkumné infrastruktury na svém území. „S projektem ELI jsou spojena velká očekávání a já pevně věřím, že výstavba centra spolu se zahájením jeho provozu proběhnou v dohodnutém časovém rámci a v požadované kvalitě. Projekt samotný pak nabídne velkou příležitost mladým vědcům v jejich přípravě na profesionální vědeckou dráhu a zároveň nemalou měrou přispěje k posílení konkurenceschopnosti České republiky,“ řekl účastníkům slavnostního aktu ministr Petr Fiala.  

Společně s projektem ELI byl v Dolních Břežanech rovněž spuštěn projekt HiLASE: Nové lasery pro průmysl a výzkum s finanční podporou z OP VaVpI ve výši téměř 800 milionů korun. HiLASE je zaměřen na rozvoj laserů a laserových systémů, které najdou využití v průmyslu, ve výzkumných laboratořích a zejména v zařízeních velkého rozsahu jako je ELI. Laserové systémy s technickými parametry jaké má projekt HiLASE nejsou komerčně dostupné a z tohoto důvodu budou unikátní nejen v České republice, ale i na světové úrovni.

Výzkum od léčby rakoviny po astrofyziku

Výsledky vědecké práce v rámci ELI Beamlines budou využívány v mnoha vědeckých odvětvích od biologie, medicíny, chemie až po laboratorní astrofyziku. Projekt ELI by měl vyvinout technologie a aplikace například z oblastí nových technik pro lékařské zobrazování a diagnostiku, v radioterapii, nástrojů pro vývoj a testování nových materiálů. Vědci se v Dolních  Břežanech budou zabývat novými technikami pro nakládání s radioaktivním odpadem nebo některými problémy termojaderné fúze.

Koncentrace a návrat mozků

Velkým tématem budoucí konkurenceschopnosti České republiky je také vzdělávání mladých vědců a možnost zapojit je do kvalitních mezinárodních projektů, pod vedením špičkových zahraničních odborníků. Stejně zásadní je také podpora tzv. návratu mozků a zabránění odchodu talentovaných a vysoce kvalifikovaných pracovních sil do zahraničí, který je obecně známým problémem české vědy a výzkumu. Zařízení ELI Beamlines bude vytvářet dlouhodobá pracovní místa pro vědce, inženýry a techniky pracující v oboru optiky a laserové vědy, v elektronice, strojním inženýrství, materiálových vědách apod.

Více o projektu: www.eli-beams.eu

Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer PR a komunikace OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
radek.melichar@msmt.cz
tel.: 234 811 565
9.10.2012 5:10:26 - aktualizováno 15.10.2012 9:10:28 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load