Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Ministr školství se zúčastnil slavnostního položení základních kamenů Středoevropského technologického institutu CEITEC

Praha, 25. září 2012 – Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala včera slavnostním poklepáním základních kamenů zahájil stavbu Středoevropského technologického institutu CEITEC v Brně. Centrum vědecké excelence vyroste v jihomoravské metropoli v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) za více než 5,2 miliardy korun.

Za přítomnosti ministra Petra Fialy, rektorů Masarykovy Univerzity a Vysokého učení technického v Brně, hejtmana Jihomoravského kraje a primátora města Brna byla včera zahájena stavba Středoevropského technologického institutu CEITEC. V rámci projektu budou vybudovány moderní laboratoře se špičkovým přístrojovým vybavením, unikátními technologiemi a zázemím, které zajistí kvalitní podmínky pro provádění základního i aplikovaného výzkumu. Centrum vědecké excelence umístěné ve dvou lokalitách – v kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích a v areálu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem – také vytvoří až 1 000 nových pracovních míst a každým rokem zajistí kvalitní zázemí pro výuku 1200 studentů. Mladí vědci získají možnost zapojit se do práce špičkových vědeckých týmů už v době studia a následně pokračovat ve svém profesním rozvoji v institutu CEITEC.

 Ve svém projevu ministr školství připomněl, že CEITEC je nejen svým rozsahem, ale i spoluprací výzkumných institucí a zapojením kvalitních vědeckých týmů mimořádnou šancí pro českou vědu i konkurenceschopnost České republiky. „Je důležité, že CEITEC není uzavřenou institucí, ale je propojen se životem města i regionu, předpokládá úzkou spolupráci s uživateli a je zapojen do mezinárodního vědeckého prostředí. Očekáváme, že bude vědeckou institucí s excelentním výzkumem, která obstojí v mezinárodní soutěži a vytvoří zde prostor pro uplatnění jak zahraničních vědců, tak českých výzkumníků, kteří by jinak odcházeli z České republiky,“ řekl Petr Fiala. 

Středoevropský technologický institut CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. V sedmi hlavních výzkumných programech bude probíhat výzkum v oblastech strukturní biologie, genomiky a proteomiky rostlinných systémů, molekulární medicíny, výzkumu mozku a lidské mysli. Výsledky vědecké práce v CEITECu budou následně využívány například při výzkumu nádorových buněk, při rozvoji metod umělé reprodukce, hledání příčin závislostí, při výzkumu zubních či kostních náhrad z polymerů, nanočipů, antibakteriálních povrchů nebo výzkumných nanorobotů.

1175

Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer pro komunikaci a publicitu OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Email: radek.melichar@msmt.cz
Telefon: +420 234 811 565
25.9.2012 11:09:56 - aktualizováno 1.10.2012 3:10:12 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load