Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

OP VaVpI: Projekt miliardového biotechnologického a biomedicínského centra BIOCEV zahajuje svoji činnost

Praha, 30. října 2012 – Za účasti ministra školství Petra Fialy, předsedy AV ČR Jiřího Drahoše, rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslavy Kopicové a desítek hostů byl dnes slavnostně zahájen projekt BIOCEV.

Jedná se o další z elitních miliardových projektů excelentních center financovaných z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Ve středočeské obci Vestec nedaleko Prahy do konce roku 2014 vyroste vědecko-výzkumný komplex za více než 2,3 miliardy korun z evropských fondů.

Centrum BIOCEV patří mezi šest tzv. velkých projektů, které byly schváleny Bruselem a do budoucna se stanou centry špičkové vědy nejen u nás, ale i v Evropě. Celkově získají velké projekty z OP VaVpI částku přesahující 21 miliard korun, což činí více než třetinu celkového objemu peněz v tomto programu.

Výzkumný program centra BIOCEV je primárně zaměřený na perspektivní a rychle se rozvíjející oblasti vědy – biomedicínu a biotechnologie. Výsledky vědeckého výzkumu budou v budoucnu využitelné především ve farmacii pro vývoj nových léků či nových léčebných a diagnostických postupů, při výzkumu fungování buněčných struktur nebo v oblastech genetiky. „Česká republika cíleně podporuje projekty vzniku špičkových výzkumných center jako je BIOCEV, u nichž přepokládáme výsledky evropské nebo světové úrovně a uplatnění stovek vědců, kteří by jinak z naší země odcházeli. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že podpora skutečně kvalitní vědy se dlouhodobě vyplácí, protože výsledky využitelné v praxi v medicíně nebo v průmyslu přinášejí konkrétní impuls domácí ekonomice a umožňují obstát v mezinárodní soutěži,“ sdělil o projektu ministr školství Petr Fiala.

Projekt BIOCEV se v současné době nachází ve fázi před zahájením druhého kola výběru dodavatele stavby a zahájení výstavby centra je plánováno na květen příštího roku. Stavba centra by pak měla být dokončena na konci roku 2014.

Dnešní slavnostní akcí byl spuštěn první výzkumný program – „Funkční genomika“, který se na základě znalosti sekvencí genomu snaží definovat funkce jednotlivých genů. V rámci Českého centra fenogenomiky (tzv. „myší klinice“) budou vědci z genů myší a potkanů vyvíjet mutantní modely pro detailní studium funkčních aspektů genomu. Budou hledat konkrétní funkce genů v rámci celého organismu a zkoumat jejich vliv na podstatu mnoha nemocí, které budou důležité pro vývoj nových léčebných postupů. Pod vedením doc. Radislava Sedláčka se podařilo sestavit mezinárodní vědecký tým a zahájit první výzkumný program projektu BIOCEV. Toto specializované centrum bude sloužit kmenovým vědeckým týmům projektu BIOCEV, ale know-how a výzkumný servis bude poskytovat i zahraničním vědeckým pracovištím a soukromému sektoru.

Evropská centra excelence podpořená z OP VaVpI:

  • superlaser „ELI“ (Extreme Light Infrastructure), Dolní Břežany (6,8 miliardy korun)
  • Středoevropský technologický institut CEITEC, Brno (5,3 miliardy korun)
  • Udržitelná energetika (SUSEN), Řež u Prahy (2,5 miliardy korun)
  • biomedicínské centrum BIOCEV, Vestec u Prahy (2,3 miliardy korun)
  • mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, Brno (2,4 miliardy korun)
  • superpočítačové centrum IT4Innovations, Ostrava (1,8 miliardy korun) 

1206

1207

Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer PR a komunikace OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
radek.melichar@msmt.cz
tel.: 234 811 565
30.10.2012 1:10:46 - aktualizováno 20.11.2012 3:11:19 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load