Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Ostravský superpočítač zahájil svůj provoz

Ostrava, 24. května 2013 – Ministr školství Petr Fiala dnes v Ostravě slavnostně pokřtil nejvýkonnější superpočítač v České republice, který v rámci projektu IT4Innovations zahájil svůj provoz. Ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations vzniká za téměř 2 miliardy korun v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

Na projektu národního superpočítačového centra od počátku spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno. Spolu s nimi se na jedinečném centru superpočítání podílí také Akademie věd (Ústav geoniky). Centrum IT4Innovations je od svého počátku součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky.

"Zprovoznění superpočítače je jen začátek celého rozsáhlého projektu, který jsme podpořili téměř 2 miliardami korun z evropských fondů. O tom, že jde o dobře vynaložené peníze, svědčí už jen to, že o využití prvního superpočítače Anselm z projektu IT4Innovations je tak velký zájem, že nelze plně vyhovět všem žádostem. Ostravské centrum navíc navázalo spolupráci nejen se zavedenými vědeckými institucemi jako je Akademie věd či ČVUT, ale také s významnými podniky, takže se jim daří naplňovat svůj cíl, kterým je skloubit akademické badatelské centrum s výzkumem pro potřeby průmyslu a aplikační sféry," řekl během dnešní slavnostní akce ministr školství Petr Fiala.

Prvními výpočty, které dnes pokřtěný superpočítač zpracovává, jsou například tvarové optimalizace součástek letadel nebo vývoj složení jaderného paliva a mezi první uživatele superpočítače IT4Innovations tak bude patřit také Výzkumný a zkušební letecký ústav a.s., který jej bude využívat k vývoji nové generace křídel dopravních letadel. Ta slibují zlepšení aerodynamických vlastností jak při nízké, tak při vysoké rychlosti letu. Využití superpočítače umožní zrychlení celého procesu vývoje a také omezení nutnosti každý návrh experimentálně ověřovat v aerodynamickém tunelu, což povede ke snížení ceny. První výsledky výzkumu můžeme očekávat už po prázdninách. Ostravský superpočítač by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa.

1366

Kontakt:

Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer PR a komunikace OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
radek.melichar@msmt.cz
tel.: 234 811 565
24.5.2013 10:05:19 - aktualizováno 27.5.2013 11:05:03 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load