Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Otázka pozemků pro superlaser ELI je vyřešena

Praha, 4. srpna 2011 – Dnešní pracovní setkání zástupců ministerstva školství a Akademie Věd ČR, které proběhlo za účasti ministra Josefa Dobeše, dalo odpověď na veškeré otázky týkající se pozemků pro superlaser ELI.

Zástupce ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR a výkonný ředitel ELI Vlastimil Růžička konstatoval: „Otázka koupě pozemků pro projekt ELI je vyřešena a kupní smlouva bude podepsána v září.“

Ministr Josef Dobeš vyjádřil spokojenost s poskytnutými informacemi a řekl: „Jsem přesvědčen, že koupi pozemků již nestojí nic v cestě a nemám žádné pochybnosti o úspěšné realizaci projektu.“

Jednání se zúčastnili také 1. náměstek ministra Jakub Hodinář, náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství Ivan Wilhelm, vrchní ředitel řízení operačních programů EU Michal Zaorálek, vrchní ředitel sekce pro vědu a výzkum Jan Hrušák a Petr Bobák, člen Akademické rady AV ČR.

Extreme Light Infrastructure (ELI) je jedním ze šesti velkých projektů, které jsou v tomto roce  v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) postupně schvalovány. Celková částka dotace, jež bude uvolněna z evropských fondů na velké projekty, je více než 21 miliard korun a tvoří plnou třetinu všech peněz z téměř šedesátimiliardového balíku v rozpočtu OP VaVpI.

V současné době jsou definitivně schváleny již čtyři velké projekty - kromě ELI jsou to brněnský CEITEC a ICRC a ostravský projekt IT4Innovations. Celková částka na tyto projekty přesahuje 16 miliard korun. Tím se výrazně zrychlilo čerpání prostředků z OP VaVpI a tento program se tak posunul mezi další úspěšné Operační programy z EU v rámci ČR.  I přes neustálou kritiku o nízkém čerpání Operačních programů, které MŠMT řídí, tím rezort pod vedením ministra Josefa Dobeše dokázal, že tempo schvalování projektů a přidělování dotací rychle narůstá.

Kontakt:

Kateřina Savičová
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
tel. 234 812 120
mob. 777 723 913
e-mail: katerina.savicova@msmt.cz

4.8.2011 12:08:55 - aktualizováno 13.10.2011 3:10:27 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load