Pavel Plevka Petra Rajsnerová
2676

Navigace

Široká veřejnost

 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Za účasti ministra školství Fialy bylo otevřeno Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně

Praha, 12. října 2012 – V rámci slavnostního ceremoniálu, kterého se zúčastnil také ministr školství Petr Fiala, byly dnes oficiálně otevřeny nové prostory Mezinárodního centra klinického výzkumu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. V jihomoravské metropoli tak zahajuje své výzkumné aktivity špičkové centrum vědecké excelence, k jehož vzniku výraznou měrou přispěly více než 2 miliardy korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

V centru ICRC (International Clinical Research Center) bude probíhat výzkum kardiovaskulárních a neurologických onemocnění, které jsou příčinou téměř dvou třetin všech úmrtí v rozvinutých zemích. Moderní pracoviště výraznou měrou zkvalitní lékařský výzkum a možnosti současné klinické medicíny a pacientům, kteří se do nových prostor přestěhují, bude poskytnuta nejmodernější léčba. "Projekt FNUSA-ICRC vznikl na základě intenzivních kontaktů mezi českými a americkými vědci. Spolupráce s prestižní Mayo Clinic je nejen příslibem dosažení cílů projektu, ale významným způsobem také napomáhá internacionalizaci našeho výzkumného prostředí," řekl o projektu ministr školství Petr Fiala.

V rámci centra vznikly dvě kliniky – Klinika kardiovaskulárních chorob a Neurologická klinika spolu s rozsáhlým komplexem vědeckých laboratoří, jež řadí toto pracoviště na současnou absolutní světovou špičku. Současně s vybudováním centra byly odstartovány rozsáhlé preventivní výzkumné programy s cílem snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění v populaci – pokročilé formy srdečního selhání, infarkt myokardu, život ohrožující poruchy srdečního rytmu, hypertenze či cévní mozkové příhody – a to především u osob v mladém a středních věku.

V prostorách excelentního centra ICRC bude řada unikátních vědeckých laboratoří, z nichž některé dosud na světě neexistují. Například Laboratoř ultrapřesných měření bude poskytovat unikátní podmínky pro měření EKG, EEG a dalších signálů. Konstrukce této laboratoře byla navržena tak, aby umožnila téměř dokonalou elektromagnetickou izolaci. Té je dosaženo jednak umístěním laboratoře téměř 20 metrů pod zemským povrchem, kdy její stěny jsou tvořeny speciální vanou obklopenou přírodní podzemní vodou a dále originálně navrženou koncepcí stínění jednotlivých místností a rozvodu energií v laboratoři. Výbavu budov, kromě nejnovějších špičkových technologií, tvoří technologie již vyvinuté odborníky ICRC, která dosahuje přibližně o řád vyšší citlivosti při měření EKG a EEG signálů, než v současnosti poskytují nejlepší technologie na trhu.

Hi-Tech laboratoř pro kardiovaskulární a mozkové intervence bude vybavena kombinací špičkových zobrazovacích technologií. Umožní tedy provádění nejnáročnějších vyšetření a zákroků, například zavádění miniaturních sond na přesné místo v srdci, mozku či dalších orgánech. Zásadní význam bude mít i pro cílené zavádění kmenových buněk do specifických míst v organismu. 

Klinické centrum ICRC ovšem nenabídne pouze špičkový výzkum a inovativní přístup v léčbě, ale také poskytne příležitost dalšího profesního rozvoje desítkám vědeckých pracovníků a mladých talentů při spolupráci na mezinárodních projektech pod vedením zkušených zahraničních mentorů.

Více o ICRC: www.fnusa-icrc.org

1185

1186

Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer PR a komunikace OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
radek.melichar@msmt.cz
tel.:  234 811 565
12.10.2012 11:10:56 - aktualizováno 15.10.2012 3:10:09 | přečteno 0x | supervisor
 

Korespondenční adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Karmelitská 7
118 12 Praha 1

Kontaktní adresa

Řídicí orgán OP VaVpI
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00  Praha 9 
 
load